Stroudsburg-pocono Airport (N53)
Stroudsburg-pocono Airport (N53)
N53
Stroudsburg-pocono Airport (N53)
East Stroudsburg, PA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | N53 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
075-09-38.4440W/41-02-09.1380N -75.160679/41.035872 (Estimated) |
| Elevation | 480 ft / 146.30 m (Estimated) |
| Land | 69 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles N of East Stroudsburg, PA |
| Location | Monroe County, PA |
| Magnetic Variation | 11W (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | IPT - Williamsport |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | IPT (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 08/26
| Dimensions | 3087 x 30 ft (941 x 9 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 66° | 127° |
| Physical elevation | 471.00 ft | 480.00 ft |
| Coordinates | 41.034193N / 75.165796W | 41.037574N / 75.155536W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition |
Non-precision instrument , Good Condition
*RY 26 ARROWS TO DSPLCD THLD FADED. |