New Garden Airport (N57)
New Garden Airport (N57)
N57
New Garden Airport (N57)
Toughkenamon, PA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | N57 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
075-46-11.0810W/39-49-49.8950N -75.769745/39.830526 (Estimated) |
| Elevation | 436 ft / 132.89 m (Estimated) |
| Land | 134 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles W of Toughkenamon, PA |
| Location | Chester County, PA |
| Magnetic Variation | 09W (1965) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | IPT - Williamsport |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | IPT (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NMY |
Runway 06/24
| Dimensions | 3695 x 50 ft (1126 x 15 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 46° | 127° |
| Physical elevation | 435.00 ft | 432.00 ft |
| Coordinates | 39.826973N / 75.774462W | 39.834053N / 75.765042W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Nonstandard , Fair Condition
*RY 06 HAS NON-STD BASIC THLD MARKINGS. |
Nonstandard , Fair Condition
*RY 24 HAS NON-STD NPI THLD MARKINGS. |
- RWY 06 NOISE ABATEMENT CLIMB TO 1200' MSL BEFORE TURNING CROSSWIND.
- FOR ASST AFTER HRS CTC 610-636-1227
- DEER AND OTHER WILDLIFE INVOF ARPT.
- NEW PARALLEL TWY & RY 06 ENTRANCE/EXIT ELIMINATE NEED FOR WIDE LANDING GEAR ACFT TO USE TURN AROUND ON WEST END.
- OVNGT PARKING FEE OF $10 MAY BE ASSESED.
- VFR USE ONLY