Franklin County Regional Airport (N68)
Franklin County Regional Airport (N68)
N68
Franklin County Regional Airport (N68)
Chambersburg, PA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | N68 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
077-38-35.7226W/39-58-22.6621N -77.643256/39.972962 (Estimated) |
| Elevation | 688 ft / 209.70 m (Surveyed) |
| Land | 95 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles N of Chambersburg, PA |
| Location | Franklin County, PA |
| Magnetic Variation | 11W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | IPT - Williamsport |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | IPT (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 06/24
| Dimensions | 3300 x 75 ft (1006 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 48° | 127° |
| Physical elevation | 684.00 ft | 684.00 ft |
| Coordinates | 39.969940N / 77.647642W | 39.975983N / 77.638871W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left |