Stormville Airport (N69)
Stormville Airport (N69)
N69
Stormville Airport (N69)
Stormville, NY
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | N69 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
073-43-56.4650W/41-34-37.0950N -73.732351/41.576971 (Estimated) |
| Elevation | 358 ft / 109.12 m (Surveyed) |
| Land | 155 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles NE of Stormville, NY |
| Location | Dutchess County, NY |
| Magnetic Variation | 12W (1975) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Responsible ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | ISP - New York |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ISP (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 06/24
| Dimensions | 3315 x 50 ft (1010 x 15 m) |
| Surface | ASPH-P |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 46° | 127° |
| Physical elevation | 326.00 ft | 351.00 ft |
| Coordinates | 41.573828N / 73.736731W | 41.580114N / 73.727972W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*RY MARKINGS FADED AND DIFFICULT TO SEE FROM GROUND. |
*RY MARKINGS FADED AND DIFFICULT TO SEE FM GROUND, |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |