Donegal Springs Airpark Airport (N71)
Donegal Springs Airpark Airport (N71)
N71
Donegal Springs Airpark Airport (N71)
Mount Joy/marietta, PA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | N71 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
076-34-27.6790W/40-05-31.9440N -76.574355/40.092207 (Estimated) |
| Elevation | 458 ft / 139.60 m (Estimated) |
| Land | 29 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SW of Mount Joy/marietta, PA |
| Location | Lancaster County, PA |
| Magnetic Variation | 09W (1975) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | IPT - Williamsport |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | IPT (NOTAM-d service available) |
Runway 10/28
| Dimensions | 3250 x 50 ft (991 x 15 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 85° | 127° |
| Physical elevation | 458.00 ft | 400.00 ft |
| Coordinates | 40.091803N / 76.580153W | 40.092620N / 76.568585W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Poor Condition
*MARKINGS FADED & CHIPPED |
Non-precision instrument , Poor Condition
*MARKINGS FADED & CHIPPED. |