Hammonton Municipal Airport (N81)
Hammonton Municipal Airport (N81)
N81
Hammonton Municipal Airport (N81)
Hammonton, NJ
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | N81 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
074-45-27.8000W/39-40-02.9000N -74.757722/39.667472 (Estimated) |
| Elevation | 65 ft / 19.81 m (Surveyed) |
| Land | 107 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Hammonton, NJ |
| Location | Atlantic County, NJ |
| Magnetic Variation | 13W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZNY - New York |
| Responsible ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | MIV - Millville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MIV (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 03/21
| Dimensions | 3601 x 75 ft (1098 x 23 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 16° | 127° |
| Physical elevation | 64.00 ft | 58.00 ft |
| Coordinates | 39.662725N / 74.759507W | 39.672217N / 74.755953W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |