Trenton-robbinsville Airport (N87)
Trenton-robbinsville Airport (N87)
N87
Trenton-robbinsville Airport (N87)
Robbinsville, NJ
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | N87 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
074-36-06.4000W/40-12-50.2000N -74.601778/40.213944 (Estimated) |
| Elevation | 118 ft / 35.97 m (Surveyed) |
| Land | 139 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles E of Robbinsville, NJ |
| Location | Mercer County, NJ |
| Magnetic Variation | 13W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 981 ft |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Responsible ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | MIV - Millville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MIV (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 11/29
| Dimensions | 4275 x 75 ft (1303 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 96° | 127° |
| Physical elevation | 106.00 ft | 115.00 ft |
| Coordinates | 40.214506N / 74.609397W | 40.213376N / 74.594163W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on right |
| REIL | No | No |