Carlisle Airport (N94)
Carlisle Airport (N94)
N94
Carlisle Airport (N94)
Carlisle, PA
Latest photos of Carlisle Airport (N94)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | N94 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
077-10-27.3920W/40-11-16.4870N -77.174276/40.187913 (Estimated) |
| Elevation | 510 ft / 155.45 m (Surveyed) |
| Land | 118 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SE of Carlisle, PA |
| Location | Cumberland County, PA |
| Magnetic Variation | 10W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | IPT - Williamsport |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | IPT (NOTAM-d service available) |
Runway 10/28
| Dimensions | 4008 x 60 ft (1222 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 92° | 127° |
| Physical elevation | 502.00 ft | 510.00 ft |
| Coordinates | 40.188077N / 77.181445W | 40.187749N / 77.167106W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | pulsating/steady burning on left |