Boyne City Municipal Airport (N98)
Boyne City Municipal Airport (N98)
N98
Boyne City Municipal Airport (N98)
Boyne City, MI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | N98 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-59-23.5880W/45-12-31.7284N -84.989886/45.208813 (Estimated) |
| Elevation | 660 ft / 201.17 m (Surveyed) |
| Land | 45 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles SE of Boyne City, MI |
| Location | Charlevoix County, MI |
| Magnetic Variation | 05W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Green Bay |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LAN (NOTAM-d service available) |
Runway 09/27
| Dimensions | 4001 x 75 ft (1220 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 655.00 ft | 659.00 ft |
| Coordinates | 45.209067N / 84.997640W | 45.208560N / 84.982132W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |