Beaufort Mcas /merritt Field/ Airport (NBC)
Beaufort Mcas /merritt Field/ Airport (NBC)
NBC
Beaufort Mcas /merritt Field/ Airport (NBC)
Beaufort, SC
Latest photos of Beaufort Mcas /merritt Field/ Airport (NBC)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | NBC |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
080-43-09.2510W/32-28-50.0591N -80.719236/32.480572 (Estimated) |
| Elevation | 37 ft / 11.28 m (Estimated) |
| From nearest city | 3 nautical miles NW of Beaufort, SC |
| Location | Beaufort County, SC |
| Magnetic Variation | 05W (1990) |
| Airport Use | Private |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Split-Clear-Green (lighted military airport) |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | AND - Anderson |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | NBC (NOTAM-d service available) |
Runway 05/23
| Dimensions | 12202 x 200 ft (3719 x 61 m) |
| Surface | PEM |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 42° | 127° |
| Physical elevation | 37.00 ft | 13.00 ft |
| Coordinates | 32.470557N / 80.730464W | 32.495536N / 80.704060W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | SALSF | ALSF1 |
| TDZ lights | No | No |
Runway 14/32
| Dimensions | 7999 x 200 ft (2438 x 61 m) |
| Surface | PEM |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 32.00 ft | 22.00 ft |
| Coordinates | 32.484599N / 80.731385W | 32.468996N / 80.713112W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| VGSI | 4-light PAPI on right | 4-light PAPI on right |
Runway 18/36
| Dimensions | 3941 x 150 ft (1201 x 46 m) |
| Surface | ASPH |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |