Lakefront Airport (NEW)
Lakefront Airport (NEW)
NEW
Lakefront Airport (NEW)
New Orleans, LA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | NEW |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
090-01-41.7000W/30-02-32.7000N -90.028250/30.042417 (Estimated) |
| Elevation | 7 ft / 2.13 m (Surveyed) |
| Land | 473 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles NE of New Orleans, LA |
| Location | Orleans Parish, LA |
| Magnetic Variation | 02E (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | New Orleans |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZHU - Houston |
| Tie-in FSS | DRI - De Ridder |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | NEW (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY3 |
Runway 09/27
| Dimensions | 3114 x 75 ft (949 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 89° | 127° |
| Physical elevation | 5.00 ft | 5.00 ft |
| Coordinates | 30.037049N / 90.030618W | 30.037171N / 90.020780W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on right |
| REIL | Yes |
Runway 18L/36R
| Dimensions | 3697 x 75 ft (1127 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 18L | 36R | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 5.00 ft | 7.00 ft |
| Coordinates | 30.050185N / 90.027671W | 30.040020N / 90.027516W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 18R/36L
| Dimensions | 6879 x 150 ft (2097 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 18R | 36L | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 6.00 ft | 6.00 ft |
| Coordinates | 30.052814N / 90.029919W | 30.033901N / 90.029639W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSF | |
| REIL | Yes |