Fallon Nas /van Voorhis Fld/ Airport (NFL)
Fallon Nas /van Voorhis Fld/ Airport (NFL)
NFL
Fallon Nas /van Voorhis Fld/ Airport (NFL)
Fallon, NV
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | NFL |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
118-41-54.9380W/39-25-04.1940N -118.698594/39.417832 (Estimated) |
| Elevation | 3934 ft / 1199.08 m (Estimated) |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Fallon, NV |
| Location | Churchill County, NV |
| Magnetic Variation | 14E (2010) |
| Airport Use | Private |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Split-Clear-Green (lighted military airport) |
| Sectional chart | San Francisco |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Boundary ARTCC | ZOA - Oakland |
| Tie-in FSS | RNO - Reno |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | NFL (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | 3 |
Runway 07/25
| Dimensions | 7003 x 154 ft (2135 x 47 m) |
| Surface | ASPH |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 87° | 127° |
| Physical elevation | 3928.00 ft | 3926.00 ft |
| Coordinates | 39.413108N / 118.715876W | 39.413834N / 118.691108W |
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 13L/31R
| Dimensions | 11080 x 200 ft (3377 x 61 m) |
| Surface | CONC |
| 13L | 31R | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 3934.00 ft | 3926.00 ft |
| Coordinates | 39.430569N / 118.705149W | 39.405598N / 118.682758W |
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 13R/31L
| Dimensions | 14005 x 201 ft (4269 x 61 m) |
| Surface | ASPH |
| 13R | 31L | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 3934.00 ft | 3926.00 ft |
| Coordinates | 39.435594N / 118.713969W | 39.404031N / 118.685662W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |