El Centro Naf Airport (NJK)
El Centro Naf Airport (NJK)
NJK
El Centro Naf Airport (NJK)
El Centro, CA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | NJK |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
115-40-06.8060W/32-49-35.8760N -115.668557/32.826632 (Estimated) |
| Elevation | -48 ft / -14.63 m (Surveyed) |
| From nearest city | 6 nautical miles NW of El Centro, CA |
| Location | Imperial County, CA |
| Magnetic Variation | 11E (2015) |
| Airport Use | Private |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Split-Clear-Green (lighted military airport) |
| Sectional chart | Phoenix |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Boundary ARTCC | ZLA - Los Angeles |
| Tie-in FSS | SAN - San Diego |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | NJK (NOTAM-d service available) |
Runway 08/26
| Dimensions | 9503 x 200 ft (2897 x 61 m) |
| Surface | PEM |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | -47.00 ft | -46.00 ft |
| Coordinates | 32.829133N / 115.687103W | 32.829158N / 115.656167W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| CL lights | No | No |
Runway 12/30
| Dimensions | 6824 x 200 ft (2080 x 61 m) |
| Surface | PEM |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | -46.00 ft | -42.00 ft |
| Coordinates | 32.829781N / 115.672108W | 32.816486N / 115.656436W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| CL lights | No | No |