Miramar Mcas Airport (NKX)
Miramar Mcas Airport (NKX)
NKX
Miramar Mcas Airport (NKX)
San Diego, CA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | NKX |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
117-08-30.2450W/32-52-06.0440N -117.141735/32.868346 (Estimated) |
| Elevation | 477 ft / 145.39 m (Estimated) |
| From nearest city | 3 nautical miles N of San Diego, CA |
| Location | San Diego County, CA |
| Magnetic Variation | 15E (1965) |
| Airport Use | Private |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Split-Clear-Green (lighted military airport) |
| Sectional chart | Los Angeles |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Boundary ARTCC | ZLA - Los Angeles |
| Tie-in FSS | SAN - San Diego |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | NKX (NOTAM-d service available) |
Runway 06L/24R
| Dimensions | 12000 x 200 ft (3658 x 61 m) |
| Surface | CONC |
| 06L | 24R | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 426.00 ft | 475.00 ft |
| Coordinates | 32.864564N / 117.164848W | 32.872872N / 117.127028W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| ILS type | LOC/GS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | ALSF1 | |
| CL lights | Yes | Yes |
Runway 06R/24L
| Dimensions | 8001 x 200 ft (2439 x 61 m) |
| Surface | PEM |
| 06R | 24L | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 430.00 ft | 477.00 ft |
| Coordinates | 32.865474N / 117.151669W | 32.871010N / 117.126453W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| CL lights | No | No |