Lemoore Nas (reeves Fld) Airport (NLC)
Lemoore Nas (reeves Fld) Airport (NLC)
NLC
Lemoore Nas (reeves Fld) Airport (NLC)
Lemoore, CA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | NLC |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
119-57-07.4900W/36-19-58.8400N -119.952081/36.333011 (Estimated) |
| Elevation | 232 ft / 70.71 m (Estimated) |
| From nearest city | 7 nautical miles W of Lemoore, CA |
| Location | Kings County, CA |
| Magnetic Variation | 14E (2010) |
| Airport Use | Private |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Split-Clear-Green (lighted military airport) |
| Sectional chart | San Francisco |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Boundary ARTCC | ZOA - Oakland |
| Tie-in FSS | RIU - Rancho Murieta |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | NLC (NOTAM-d service available) |
Runway 14L/32R
| Dimensions | 13500 x 200 ft (4115 x 61 m) |
| Surface | CONC |
| 14L | 32R | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 220.00 ft | 224.00 ft |
| Coordinates | 36.364162N / 119.960694W | 36.330289N / 119.942043W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| REIL | Yes | Yes |
| TDZ lights | No | No |
Runway 14R/32L
| Dimensions | 13497 x 200 ft (4114 x 61 m) |
| Surface | CONC |
| 14R | 32L | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 230.00 ft | 229.00 ft |
| Coordinates | 36.335962N / 119.962268W | 36.302095N / 119.943629W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Approach light | ALSF2 | |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | No | No |