Meridian Nas /mc Cain Field/ Airport (NMM)
Meridian Nas /mc Cain Field/ Airport (NMM)
NMM
Meridian Nas /mc Cain Field/ Airport (NMM)
Meridian, MS
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | NMM |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
088-33-18.9370W/32-33-12.5310N -88.555260/32.553481 (Estimated) |
| Elevation | 315 ft / 96.01 m (Estimated) |
| From nearest city | 11 nautical miles NE of Meridian, MS |
| Location | Lauderdale County, MS |
| Magnetic Variation | 01E (1990) |
| Airport Use | Private |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Split-Clear-Green (lighted military airport) |
| Sectional chart | Memphis |
| Region | ASO - Southern |
| Traffic Pattern Alt | 783 ft |
| Boundary ARTCC | ZME - Memphis |
| Tie-in FSS | GWO - Greenwood |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | NMM (NOTAM-d service available) |
Runway 01L/19R
| Dimensions | 8003 x 200 ft (2439 x 61 m) |
| Surface | CONC |
| 01L | 19R | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 254.00 ft | 294.00 ft |
| Coordinates | 32.530388N / 88.571040W | 32.552112N / 88.566969W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| VGSI | nonstandard system | nonstandard system |
| Approach light | ALSF1 | |
| CL lights | Yes |
Runway 01R/19L
| Dimensions | 8001 x 200 ft (2439 x 61 m) |
| Surface | CONC |
| 01R | 19L | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 270.00 ft | 316.00 ft |
| Coordinates | 32.559683N / 88.552409W | 32.581401N / 88.548335W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| ILS type | LOC/GS | |
| VGSI | nonstandard system | |
| Approach light | SSALR | |
| CL lights | Yes |
Runway 10/28
| Dimensions | 6402 x 200 ft (1951 x 61 m) |
| Surface | CONC |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 300.00 ft | 304.00 ft |
| Coordinates | 32.548826N / 88.554447W | 32.546070N / 88.533929W |
| Traffic pattern | Left | Left |