Kingsville Nas Airport (NQI)
Kingsville Nas Airport (NQI)
NQI
Kingsville Nas Airport (NQI)
Kingsville, TX
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | NQI |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
097-48-29.8400W/27-30-16.2530N -97.808289/27.504515 (Estimated) |
| Elevation | 50 ft / 15.24 m (Estimated) |
| From nearest city | 3 nautical miles E of Kingsville, TX |
| Location | Kleberg County, TX |
| Magnetic Variation | 04E (2010) |
| Airport Use | Private |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Split-Clear-Green (lighted military airport) |
| Sectional chart | Brownsville |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZHU - Houston |
| Tie-in FSS | SJT - San Angelo |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SJT (NOTAM-d service available) |
Runway 13L/31R
| Dimensions | 8000 x 200 ft (2438 x 61 m) |
| Surface | PEM |
| 13L | 31R | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 48.00 ft | 37.00 ft |
| Coordinates | 27.513959N / 97.815239W | 27.498569N / 97.797599W |
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 13R/31L
| Dimensions | 8000 x 200 ft (2438 x 61 m) |
| Surface | PEM |
| 13R | 31L | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 50.00 ft | 41.00 ft |
| Coordinates | 27.512581N / 97.816749W | 27.497192N / 97.799109W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| ILS type | LOC/GS |
Runway 17L/35R
| Dimensions | 8000 x 200 ft (2438 x 61 m) |
| Surface | PEM |
| 17L | 35R | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 48.00 ft | 46.00 ft |
| Coordinates | 27.514466N / 97.808460W | 27.492462N / 97.808188W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Approach light | ALSF1 | |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | Yes |
Runway 17R/35L
| Dimensions | 8000 x 200 ft (2438 x 61 m) |
| Surface | PEM |
| 17R | 35L | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 48.00 ft | 48.00 ft |
| Coordinates | 27.514446N / 97.810618W | 27.492442N / 97.810350W |
| Traffic pattern | Left | Left |