Key West Nas /boca Chica Field/ Airport (NQX)
Key West Nas /boca Chica Field/ Airport (NQX)
NQX
Key West Nas /boca Chica Field/ Airport (NQX)
Key West, FL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | NQX |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
081-41-11.9262W/24-34-28.6919N -81.686646/24.574637 (Estimated) |
| Elevation | 6 ft / 1.83 m (Estimated) |
| From nearest city | 4 nautical miles E of Key West, FL |
| Location | Monroe County, FL |
| Magnetic Variation | 02W (1990) |
| Airport Use | Private |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Split-Clear-Green (lighted military airport) |
| Sectional chart | Miami |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZMA - Miami |
| Tie-in FSS | MIA - Miami |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MIA (NOTAM-d service available) |
Runway 03/21
| Dimensions | 7002 x 150 ft (2134 x 46 m) |
| Surface | PEM |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 32° | 127° |
| Physical elevation | 3.00 ft | 6.00 ft |
| Coordinates | 24.565717N / 81.695900W | 24.582142N / 81.684886W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
Runway 07/25
| Dimensions | 10001 x 200 ft (3048 x 61 m) |
| Surface | PEM |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 73° | 127° |
| Physical elevation | 4.00 ft | 4.00 ft |
| Coordinates | 24.572492N / 81.700078W | 24.580522N / 81.671292W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | ALSF1 |
Runway 13/31
| Dimensions | 7001 x 150 ft (2134 x 46 m) |
| Surface | PEM |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 4.00 ft | 3.00 ft |
| Coordinates | 24.578978N / 81.692233W | 24.566367N / 81.676311W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |