Norton Municipal Airport (NRN)
Norton Municipal Airport (NRN)
NRN
Norton Municipal Airport (NRN)
Norton, KS
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | NRN |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
099-53-40.9000W/39-51-01.7000N -99.894694/39.850472 (Estimated) |
| Elevation | 2384 ft / 726.64 m (Surveyed) |
| Land | 184 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles N of Norton, KS |
| Location | Norton County, KS |
| Magnetic Variation | 08E (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Wichita |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZDV - Denver |
| Tie-in FSS | ICT - Wichita |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ICT (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N1 |
Runway 08/26
| Dimensions | 2117 x 125 ft (645 x 38 m) |
| Surface | TURF-F |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 92° | 127° |
| Physical elevation | 2349.00 ft | 2352.00 ft |
| Coordinates | 39.845838N / 99.897914W | 39.845666N / 99.890376W |
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 16/34
| Dimensions | 4701 x 60 ft (1433 x 18 m) |
| Surface | CONC-E |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 2384.00 ft | 2362.00 ft |
| Coordinates | 39.858801N / 99.897227W | 39.846382N / 99.892684W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |