Whiting Field Nas North Airport (NSE)
Whiting Field Nas North Airport (NSE)
NSE
Whiting Field Nas North Airport (NSE)
Milton, FL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | NSE |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
087-01-26.0445W/30-43-20.8925N -87.023901/30.722470 (Estimated) |
| Elevation | 199 ft / 60.66 m (Estimated) |
| From nearest city | 4 nautical miles N of Milton, FL |
| Location | Santa Rosa County, FL |
| Magnetic Variation | 02W (2010) |
| Airport Use | Private |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Split-Clear-Green (lighted military airport) |
| Sectional chart | New Orleans |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | GNV - Gainesville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | NSE (NOTAM-d service available) |
Runway 05/23
| Dimensions | 6002 x 200 ft (1829 x 61 m) |
| Surface | ASPH |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 47° | 127° |
| Physical elevation | 170.00 ft | 183.00 ft |
| Coordinates | 30.715193N / 87.032963W | 30.726425N / 87.018971W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
Runway 14/32
| Dimensions | 6002 x 200 ft (1829 x 61 m) |
| Surface | ASPH |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 199.00 ft | 159.00 ft |
| Coordinates | 30.730177N / 87.028334W | 30.718087N / 87.015336W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR |