Moffett Federal Afld Airport (NUQ)
Moffett Federal Afld Airport (NUQ)
NUQ
Moffett Federal Afld Airport (NUQ)
Mountain View, CA
Latest photos of Moffett Federal Afld Airport (NUQ)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | NUQ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
122-02-56.9000W/37-24-58.1000N -122.049139/37.416139 (Estimated) |
| Elevation | 37 ft / 11.28 m (Estimated) |
| From nearest city | 3 nautical miles N of Mountain View, CA |
| Location | Alameda County, CA |
| Magnetic Variation | 16E (1980) |
| Airport Use | Private |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | San Francisco |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Boundary ARTCC | ZOA - Oakland |
| Tie-in FSS | OAK - Oakland |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | NUQ (NOTAM-d service available) |
Runway 14L/32R
| Dimensions | 9197 x 200 ft (2803 x 61 m) |
| Surface | CONC |
| 14L | 32R | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 5.00 ft | 31.00 ft |
| Coordinates | 37.428921N / 122.054604W | 37.405549N / 122.042596W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOCALIZER | LOC/GS |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | ALSF1 | |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | Yes | Yes |
Runway 14R/32L
| Dimensions | 8122 x 200 ft (2476 x 61 m) |
| Surface | ASPH |
| 14R | 32L | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 4.00 ft | 36.00 ft |
| Coordinates | 37.425222N / 122.055028W | 37.404581N / 122.044425W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |