Whidbey Island Nas /ault Field/ Airport (NUW)
Whidbey Island Nas /ault Field/ Airport (NUW)
NUW
Whidbey Island Nas /ault Field/ Airport (NUW)
Oak Harbor, WA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | NUW |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
122-39-21.4480W/48-21-06.6270N -122.655958/48.351841 (Estimated) |
| Elevation | 47 ft / 14.33 m (Surveyed) |
| From nearest city | 3 nautical miles N of Oak Harbor, WA |
| Location | Island County, WA |
| Magnetic Variation | 18E (2005) |
| Airport Use | Private |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Split-Clear-Green (lighted military airport) |
| Sectional chart | Seattle |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZSE - Seattle |
| Tie-in FSS | SEA - Seattle |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | NUW (NOTAM-d service available) |
Runway 07/25
| Dimensions | 8000 x 200 ft (2438 x 61 m) |
| Surface | CONC |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 87° | 127° |
| Physical elevation | 18.00 ft | 24.00 ft |
| Coordinates | 48.351306N / 122.672880W | 48.352465N / 122.640027W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Approach light | ALSF1 | |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 14/32
| Dimensions | 8001 x 200 ft (2439 x 61 m) |
| Surface | CONC |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 39.00 ft | 47.00 ft |
| Coordinates | 48.361705N / 122.662507W | 48.341887N / 122.648417W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Approach light | ALSF1 | ALSF1 |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | Yes | No |