Columbia Airport (O22)
Columbia Airport (O22)
O22
Columbia Airport (O22)
Columbia, CA
Latest photos of Columbia Airport (O22)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | O22 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
120-24-52.4000W/38-01-49.5000N -120.414556/38.030417 (Estimated) |
| Elevation | 2120 ft / 646.18 m (Surveyed) |
| Land | 356 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles SW of Columbia, CA |
| Location | Tuolumne County, CA |
| Magnetic Variation | 16E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | San Francisco |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Boundary ARTCC | ZOA - Oakland |
| Tie-in FSS | RIU - Rancho Murieta |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RIU (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 11/29
| Dimensions | 2607 x 50 ft (795 x 15 m) |
| Surface | TURF-G |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 2101.00 ft | 2078.00 ft |
| Coordinates | 38.033018N / 120.420517W | 38.028081N / 120.413965W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | None | Numbers only , Good Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 17/35
| Dimensions | 4673 x 75 ft (1424 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 10° |
| Physical elevation | 2121.00 ft | 2074.00 ft |
| Coordinates | 38.036674N / 120.411623W | 38.024047N / 120.414489W |
| Gradient | 1.10 | 1.10 |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-box on left | 2-box on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway H1
| Dimensions | 100 x 100 ft (30 x 30 m) |
| Surface | ASPH |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway H2
| Dimensions | 78 x 78 ft (24 x 24 m) |
| Surface | ASPH |
| H2 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |