Lone Pine Airport (O26)
Lone Pine Airport (O26)
O26
Lone Pine Airport (O26)
Lone Pine, CA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | O26 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
118-02-57.8000W/36-35-19.3000N -118.049389/36.588694 (Estimated) |
| Elevation | 3710 ft / 1130.81 m (Surveyed) |
| Land | 79 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles SE of Lone Pine, CA |
| Location | Inyo County, CA |
| Magnetic Variation | 15E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | San Francisco |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZLA - Los Angeles |
| Tie-in FSS | RAL - Riverside |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RAL (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 13/31
| Dimensions | 2391 x 90 ft (729 x 27 m) |
| Surface | DIRT-F |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 3710.00 ft | 3691.00 ft |
| Coordinates | 36.592145N / 118.056960W | 36.586855N / 118.052138W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking |
*13G/31G NO NRS; THRS & DSPLCD THR RY 13G MKD WITH TIRES PAINTED WHITE; WHITE R'S BOTH ENDS OF RY LEFT SIDE. |
Runway 16/34
| Dimensions | 3991 x 60 ft (1216 x 18 m) |
| Surface | ASPH-P |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 3684.00 ft | 3679.00 ft |
| Coordinates | 36.593710N / 118.046539W | 36.582757N / 118.046058W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking |
Basic , Poor Condition
*RY 16/34 FADED RY END MARKINGS AND CNTRLN; CNTRLN IS HARD TO DISCERN. |
Basic , Poor Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway H1
| Dimensions | 30 x 30 ft (9 x 9 m) |
| Surface | ASPH-F |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
- HANG GLIDER ACTIVITY INVOF ARPT.
- RY 13/31 RSTD TO GLIDERS ONLY EXCEPT PPR - CTAF.
- HELICOPTER TFC APCH ARPT FM EAST ALONG TWY TO HELIPAD.
- PILOTS BE ALERT TO PSBL WIND SHEAR OVER TREES WHILE ON APCH RY 16 WITH SE WINDS 15 KTS OR GTR.
- TWR LCTD 2700 FT NW RY 16 APCH END, (136 AGL) 3717 MSL, UNLGTD.
- ESTABD PRIOR 5/15/59.