Rio Vista Municipal Airport (O88)
Rio Vista Municipal Airport (O88)
O88
Rio Vista Municipal Airport (O88)
Rio Vista, CA
Latest photos of Rio Vista Municipal Airport (O88)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | O88 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
121-42-13.1000W/38-11-36.2000N -121.703639/38.193389 (Estimated) |
| Elevation | 22 ft / 6.71 m (Estimated) |
| Land | 273 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NW of Rio Vista, CA |
| Location | Solano County, CA |
| Magnetic Variation | 14E (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | San Francisco |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZOA - Oakland |
| Tie-in FSS | RIU - Rancho Murieta |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RIU (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 07/25
| Dimensions | 4199 x 75 ft (1280 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 86° | 127° |
| Physical elevation | 21.00 ft | 22.00 ft |
| Coordinates | 38.193448N / 121.709557W | 38.194310N / 121.694986W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes |
Runway 15/33
| Dimensions | 2199 x 60 ft (670 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 22.00 ft | 22.00 ft |
| Coordinates | 38.195273N / 121.707543W | 38.189599N / 121.704927W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
Runway H1
| Dimensions | 180 x 180 ft (55 x 55 m) |
| Surface | CONC |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |