Albert J Ellis Airport (OAJ)
Albert J Ellis Airport (OAJ)
OAJ
Albert J Ellis Airport (OAJ)
Jacksonville, NC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | OAJ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
077-36-43.7000W/34-49-45.0000N -77.612139/34.829167 (Estimated) |
| Elevation | 93 ft / 28.35 m (Surveyed) |
| Land | 675 acres |
| From nearest city | 10 nautical miles NW of Jacksonville, NC |
| Location | Onslow County, NC |
| Magnetic Variation | 08W (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | OAJ (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 05/23
| Dimensions | 7100 x 150 ft (2164 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 44° | 127° |
| Physical elevation | 89.00 ft | 90.00 ft |
| Coordinates | 34.822191N / 77.620409W | 34.836128N / 77.603858W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |