Ocala Intl-jim Taylor Field Airport (OCF)
Ocala Intl-jim Taylor Field Airport (OCF)
OCF
Ocala Intl-jim Taylor Field Airport (OCF)
Ocala, FL
Latest photos of Ocala Intl-jim Taylor Field Airport (OCF)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | OCF |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-13-26.8127W/29-10-18.7564N -82.224115/29.171877 (Estimated) |
| Elevation | 90 ft / 27.43 m (Surveyed) |
| Land | 1532 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles W of Ocala, FL |
| Location | Marion County, FL |
| Magnetic Variation | 04W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Jacksonville |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | GNV - Gainesville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | OCF (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | IV A U 11/1984 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 08/26
| Dimensions | 3009 x 50 ft (917 x 15 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 80° | 127° |
| Physical elevation | 87.00 ft | 88.00 ft |
| Coordinates | 29.179398N / 82.231406W | 29.180843N / 82.222121W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
Runway 18/36
| Dimensions | 7467 x 150 ft (2276 x 46 m) |
| Surface | ASPH-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 80.00 ft | 78.00 ft |
| Coordinates | 29.178823N / 82.223061W | 29.158287N / 82.223034W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR |