J. Douglas Bake Memorial. Airport (OCQ)
J. Douglas Bake Memorial. Airport (OCQ)
OCQ
J. Douglas Bake Memorial. Airport (OCQ)
Oconto, WI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | OCQ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
087-54-35.1738W/44-52-26.6001N -87.909770/44.874056 (Estimated) |
| Elevation | 604 ft / 184.10 m (Surveyed) |
| Land | 238 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SW of Oconto, WI |
| Location | Oconto County, WI |
| Magnetic Variation | 03W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Green Bay |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GRB (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 04/22
| Dimensions | 1840 x 150 ft (561 x 46 m) |
| Surface | TURF-F |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 40° | 127° |
| Physical elevation | 603.00 ft | 602.00 ft |
| Coordinates | 44.872974N / 87.913344W | 44.876784N / 87.908692W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
None
*RY 04 /22 THLDS MKD WITH WHITE CONES. |
None |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 11/29
| Dimensions | 3198 x 75 ft (975 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 109° | 127° |
| Physical elevation | 604.00 ft | 602.00 ft |
| Coordinates | 44.875044N / 87.914868W | 44.872119N / 87.903237W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| REIL | Yes | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |