Warren Field Airport (OCW)
Warren Field Airport (OCW)
OCW
Warren Field Airport (OCW)
Washington, NC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | OCW |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
077-02-59.3000W/35-34-13.7000N -77.049806/35.570472 (Estimated) |
| Elevation | 37 ft / 11.28 m (Surveyed) |
| Land | 479 acres |
| Location | Beaufort County, NC |
| Magnetic Variation | 08W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | OCW (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N3 |
Runway 05/23
| Dimensions | 5000 x 100 ft (1524 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 37° | 127° |
| Physical elevation | 30.00 ft | 37.00 ft |
| Coordinates | 35.566713N / 77.056400W | 35.577717N / 77.046336W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOC/DME | |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 17/35
| Dimensions | 5000 x 150 ft (1524 x 46 m) |
| Surface | ASPH-CONC-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 37.00 ft | 34.00 ft |
| Coordinates | 35.577894N / 77.051687W | 35.565425N / 77.044636W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Poor Condition
*RY 17/35 MARKINGS FADED. |
Non-precision instrument , Poor Condition |