Odessa-schlemeyer Field Airport (ODO)
Odessa-schlemeyer Field Airport (ODO)
ODO
Odessa-schlemeyer Field Airport (ODO)
Odessa, TX
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ODO |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
102-23-13.6783W/31-55-17.0946N -102.387133/31.921415 (Estimated) |
| Elevation | 3004 ft / 915.62 m (Surveyed) |
| Land | 1110 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles NE of Odessa, TX |
| Location | Ector County, TX |
| Magnetic Variation | 08E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | San Antonio |
| Region | ASW - Southwest |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZFW - Fort Worth |
| Tie-in FSS | SJT - San Angelo |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ODO (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 02/20
| Dimensions | 5703 x 75 ft (1738 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 30° | 127° |
| Physical elevation | 2952.00 ft | 3004.00 ft |
| Coordinates | 31.914066N / 102.392675W | 31.927686N / 102.383579W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | pulsating/steady burning on left | pulsating/steady burning on left |
Runway 11/29
| Dimensions | 6200 x 100 ft (1890 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 120° | 127° |
| Physical elevation | 2974.00 ft | 2980.00 ft |
| Coordinates | 31.926308N / 102.393550W | 31.917597N / 102.376375W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
Runway 16/34
| Dimensions | 5003 x 75 ft (1525 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 2987.00 ft | 2958.00 ft |
| Coordinates | 31.927994N / 102.390820W | 31.914733N / 102.386558W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-box on left | 2-box on left |