L O Simenstad Municipal Airport (OEO)
L O Simenstad Municipal Airport (OEO)
OEO
L O Simenstad Municipal Airport (OEO)
Osceola, WI
Latest photos of L O Simenstad Municipal Airport (OEO)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | OEO |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
092-41-24.4421W/45-18-33.6350N -92.690123/45.309343 (Estimated) |
| Elevation | 906 ft / 276.15 m (Surveyed) |
| Land | 293 acres |
| Location | Polk County, WI |
| Magnetic Variation | 01E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Green Bay |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | OEO (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 04/22
| Dimensions | 2192 x 150 ft (668 x 46 m) |
| Surface | TURF-F |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 45° | 127° |
| Physical elevation | 883.00 ft | 881.00 ft |
| Coordinates | 45.309770N / 92.698124W | 45.314074N / 92.692177W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
None
*RY 04 /22 MKD WITH YELLOW CONES. |
None |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 10/28
| Dimensions | 5006 x 75 ft (1526 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 104° | 127° |
| Physical elevation | 884.00 ft | 906.00 ft |
| Coordinates | 45.309848N / 92.697369W | 45.306579N / 92.678473W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | No | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |