Hanover County Municipal Airport (OFP)
Hanover County Municipal Airport (OFP)
OFP
Hanover County Municipal Airport (OFP)
Richmond/ashland, VA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | OFP |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
077-26-11.9000W/37-42-32.2000N -77.436639/37.708944 (Estimated) |
| Elevation | 207 ft / 63.09 m (Surveyed) |
| Land | 259 acres |
| From nearest city | 8 nautical miles N of Richmond/ashland, VA |
| Location | Hanover County, VA |
| Magnetic Variation | 09W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | OFP (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 16/34
| Dimensions | 5402 x 100 ft (1647 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 206.00 ft | 201.00 ft |
| Coordinates | 37.715341N / 77.441349W | 37.702535N / 77.431928W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| ILS type | LOC/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| REIL | Yes | Yes |