Ogden-hinckley Airport (OGD)
Ogden-hinckley Airport (OGD)
OGD
Ogden-hinckley Airport (OGD)
Ogden, UT
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | OGD |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
112-00-46.5725W/41-11-44.3969N -112.012937/41.195666 (Estimated) |
| Elevation | 4473 ft / 1363.37 m (Surveyed) |
| Land | 720 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SW of Ogden, UT |
| Location | Weber County, UT |
| Magnetic Variation | 14E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Salt Lake City |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZLC - Salt Lake City |
| Tie-in FSS | CDC - Cedar City |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | OGD (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 09/2012 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 03/21
| Dimensions | 8103 x 150 ft (2470 x 46 m) |
| Surface | ASPH-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 44° | 127° |
| Physical elevation | 4472.00 ft | 4416.00 ft |
| Coordinates | 41.188025N / 112.020821W | 41.203791N / 112.000068W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Nonstandard , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALS |
Runway 07/25
| Dimensions | 3618 x 150 ft (1103 x 46 m) |
| Surface | ASPH-P |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 89° | 127° |
| Physical elevation | 4448.00 ft | 4432.00 ft |
| Coordinates | 41.197861N / 112.022220W | 41.197875N / 112.009075W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Good Condition
*RYS 07 & 25 MASSIVE CRACK-SEALING HAS OBLITERATED MUCH OF THE MARKING |
Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | |
| REIL | No |
Runway 16/34
| Dimensions | 5195 x 100 ft (1583 x 30 m) |
| Surface | ASPH-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 4436.00 ft | 4457.00 ft |
| Coordinates | 41.200882N / 112.014968W | 41.186626N / 112.014904W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |