Kahului Airport (OGG)
Kahului Airport (OGG)
OGG
Kahului Airport (OGG)
Kahului, HI
Latest photos of Kahului Airport (OGG)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | OGG |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
156-25-49.6483W/20-53-55.1390N -156.430458/20.898650 (Estimated) |
| Elevation | 54 ft / 16.46 m (Surveyed) |
| Land | 1391 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles E of Kahului, HI |
| Location | Maui County, HI |
| Magnetic Variation | 11E (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Hawaiian Islands |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Boundary ARTCC | ZHN - Honolulu Control Facility |
| Tie-in FSS | HNL - Honolulu |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | OGG (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I D S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGYP |
Runway 02/20
| Dimensions | 6995 x 150 ft (2132 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 35° | 127° |
| Physical elevation | 54.00 ft | 12.00 ft |
| Coordinates | 20.889138N / 156.436319W | 20.904919N / 156.424575W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| TDZ lights | No | No |
Runway 05/23
| Dimensions | 4990 x 150 ft (1521 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 65° | 127° |
| Physical elevation | 20.00 ft | 16.00 ft |
| Coordinates | 20.898023N / 156.437099W | 20.903821N / 156.423846W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | |
| TDZ lights | No | No |
Runway H1
| Dimensions | 125 x 125 ft (38 x 38 m) |
| Surface | ASPH-G |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |