Ogdensburg International Airport (OGS)
Ogdensburg International Airport (OGS)
OGS
Ogdensburg International Airport (OGS)
Ogdensburg, NY
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | OGS |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
075-27-55.8000W/44-40-54.7000N -75.465500/44.681861 (Estimated) |
| Elevation | 297 ft / 90.53 m (Surveyed) |
| Land | 500 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SE of Ogdensburg, NY |
| Location | St Lawrence County, NY |
| Magnetic Variation | 13W (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Montreal |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BTV - Burlington |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | OGS (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | II A S 05/1980 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 09/27
| Dimensions | 5200 x 150 ft (1585 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 76° | 127° |
| Physical elevation | 286.00 ft | 297.00 ft |
| Coordinates | 44.680125N / 75.475196W | 44.683572N / 75.455798W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | LOCALIZER | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALS |