Kokomo Municipal Airport (OKK)
Kokomo Municipal Airport (OKK)
OKK
Kokomo Municipal Airport (OKK)
Kokomo, IN
Latest photos of Kokomo Municipal Airport (OKK)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | OKK |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-03-32.3640W/40-31-41.4390N -86.058990/40.528178 (Estimated) |
| Elevation | 830 ft / 252.98 m (Surveyed) |
| Land | 530 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles NE of Kokomo, IN |
| Location | Howard County, IN |
| Magnetic Variation | 02W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | HUF - Terre Haute |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | OKK (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 05/23
| Dimensions | 5201 x 150 ft (1585 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 45° | 127° |
| Physical elevation | 830.00 ft | 819.00 ft |
| Coordinates | 40.522614N / 86.067285W | 40.532720N / 86.054071W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 2-light PAPI on left | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 14/32
| Dimensions | 4002 x 150 ft (1220 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 826.00 ft | 824.00 ft |
| Coordinates | 40.532697N / 86.061880W | 40.524912N / 86.051726W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |