Winchester Regional Airport (OKV)
Winchester Regional Airport (OKV)
OKV
Winchester Regional Airport (OKV)
Winchester, VA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | OKV |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
078-08-40.0000W/39-08-36.7000N -78.144444/39.143528 (Estimated) |
| Elevation | 726 ft / 221.28 m (Surveyed) |
| Land | 375 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of Winchester, VA |
| Location | Frederick County, VA |
| Magnetic Variation | 10W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | OKV (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 14/32
| Dimensions | 5498 x 100 ft (1676 x 30 m) |
| Surface | ASPH-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 726.00 ft | 701.00 ft |
| Coordinates | 39.148746N / 78.151444W | 39.138304N / 78.137445W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |