Kaolin Field Airport (OKZ)
Kaolin Field Airport (OKZ)
OKZ
Kaolin Field Airport (OKZ)
Sandersville, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | OKZ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-50-17.4000W/32-58-00.2000N -82.838167/32.966722 (Estimated) |
| Elevation | 438 ft / 133.50 m (Surveyed) |
| Land | 105 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SW of Sandersville, GA |
| Location | Washington County, GA |
| Magnetic Variation | 05W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MCN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 13/31
| Dimensions | 5016 x 75 ft (1529 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 120° | 127° |
| Physical elevation | 407.00 ft | 436.00 ft |
| Coordinates | 32.970205N / 82.845218W | 32.963220N / 82.831122W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |