Nogales International Airport (OLS)
Nogales International Airport (OLS)
OLS
Nogales International Airport (OLS)
Nogales, AZ
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | OLS |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
110-50-52.4000W/31-25-03.8000N -110.847889/31.417722 (Estimated) |
| Elevation | 3955 ft / 1205.48 m (Surveyed) |
| Land | 340 acres |
| From nearest city | 7 nautical miles NE of Nogales, AZ |
| Location | Santa Cruz County, AZ |
| Magnetic Variation | 12E (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Phoenix |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Boundary ARTCC | ZAB - Albuquerque |
| Tie-in FSS | PRC - Prescott |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | OLS (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 03/21
| Dimensions | 7200 x 100 ft (2195 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 46° | 127° |
| Physical elevation | 3839.00 ft | 3955.00 ft |
| Coordinates | 31.410886N / 110.856237W | 31.424552N / 110.839552W |
| Gradient | 1.60 | 1.60 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway H1
| Dimensions | 97 x 97 ft (30 x 30 m) |
| Surface | CONC |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |