Eppley Airfield Airport (OMA)
Eppley Airfield Airport (OMA)
OMA
Eppley Airfield Airport (OMA)
Omaha, NE
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | OMA |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
095-53-38.6000W/41-18-11.4000N -95.894056/41.303167 (Estimated) |
| Elevation | 984 ft / 299.92 m (Surveyed) |
| Land | 2650 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Omaha, NE |
| Location | Douglas County, NE |
| Magnetic Variation | 05E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Omaha |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | OLU - Columbus |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | OMA (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I C S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 14L/32R
| Dimensions | 8500 x 150 ft (2591 x 46 m) |
| Surface | CONC-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 14L | 32R | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 984.00 ft | 981.00 ft |
| Coordinates | 41.313531N / 95.900417W | 41.294564N / 95.882406W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | ILS/DME |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on right |
| RVR equipment | touchdown, midfield, rollout | touchdown, midfield, rollout |
| Approach light | MALSR | ALSF2 |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | No | Yes |
Runway 14R/32L
| Dimensions | 9502 x 150 ft (2896 x 46 m) |
| Surface | CONC-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 14R | 32L | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 984.00 ft | 980.00 ft |
| Coordinates | 41.313842N / 95.906085W | 41.292640N / 95.885950W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | ILS |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on right |
| RVR equipment | touchdown, midfield, rollout | touchdown, midfield, rollout |
| Approach light | ALSF2 | MALSR |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | Yes | No |
Runway 18/36
| Dimensions | 8154 x 150 ft (2485 x 46 m) |
| Surface | ASPH-CONC-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 0° |
| Physical elevation | 981.00 ft | 978.00 ft |
| Coordinates | 41.313351N / 95.894510W | 41.290975N / 95.894619W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | ILS/DME |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | MALSR |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |