Nome Airport (OME)
Nome Airport (OME)
OME
Nome Airport (OME)
Nome, AK
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | OME |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
165-26-43.0000W/64-30-43.9000N -165.445278/64.512194 (Estimated) |
| Elevation | 37 ft / 11.28 m (Surveyed) |
| From nearest city | 2 nautical miles W of Nome, AK |
| Location | Nome County, AK |
| Magnetic Variation | 14E (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Nome |
| Region | AAL - Alaska |
| Traffic Pattern Alt | 1100 ft |
| Boundary ARTCC | ZAN - Anchorage |
| Tie-in FSS | OME - Nome |
| FSS on Airport | Yes |
| FSS Phone | LC 443-2291 |
| FSS Toll Free | 1-800-478-8400 |
| Alternate FSS | FAI - Fairbanks |
| Alt. FSS Toll Free | 1-866-248-6516 |
| NOTAMs Facility | OME (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 04/2005 |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 03/21
| Dimensions | 5576 x 150 ft (1700 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 42° | 127° |
| Physical elevation | 13.00 ft | 37.00 ft |
| Coordinates | 64.507234N / 165.451807W | 64.518618N / 165.428277W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
| REIL | Yes |
Runway 10/28
| Dimensions | 6001 x 150 ft (1829 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 110° | 127° |
| Physical elevation | 16.00 ft | 22.00 ft |
| Coordinates | 64.514308N / 165.468044W | 64.508763N / 165.432210W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |