Ormond Beach Municipal Airport (OMN)
Ormond Beach Municipal Airport (OMN)
OMN
Ormond Beach Municipal Airport (OMN)
Ormond Beach, FL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | OMN |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
081-06-49.7000W/29-18-04.1000N -81.113806/29.301139 (Estimated) |
| Elevation | 27 ft / 8.23 m (Surveyed) |
| Land | 1128 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NW of Ormond Beach, FL |
| Location | Volusia County, FL |
| Magnetic Variation | 06W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Jacksonville |
| Region | ASO - Southern |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | PIE - Saint Petersburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | OMN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 08/26
| Dimensions | 4005 x 75 ft (1221 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 79° | 127° |
| Physical elevation | 28.00 ft | 21.00 ft |
| Coordinates | 29.300873N / 81.120235W | 29.302935N / 81.107893W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 17/35
| Dimensions | 3704 x 100 ft (1129 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 25.00 ft | 26.00 ft |
| Coordinates | 29.305316N / 81.114599W | 29.295311N / 81.112424W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway H1
| Dimensions | 86 x 86 ft (26 x 26 m) |
| Surface | CONC |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |