Winona Muni-max Conrad Fld Airport (ONA)
Winona Muni-max Conrad Fld Airport (ONA)
ONA
Winona Muni-max Conrad Fld Airport (ONA)
Winona, MN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ONA |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
091-42-29.9410W/44-04-37.9670N -91.708317/44.077213 (Estimated) |
| Elevation | 656 ft / 199.95 m (Surveyed) |
| Land | 575 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NW of Winona, MN |
| Location | Winona County, MN |
| Magnetic Variation | 01E (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Green Bay |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | PNM - Princeton |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ONA (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 12/30
| Dimensions | 5199 x 100 ft (1585 x 30 m) |
| Surface | ASPH-P |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 119° | 127° |
| Physical elevation | 655.00 ft | 655.00 ft |
| Coordinates | 44.082784N / 91.719449W | 44.075789N / 91.702219W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | No |
Runway 17/35
| Dimensions | 2553 x 75 ft (778 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 655.00 ft | 655.00 ft |
| Coordinates | 44.076447N / 91.703618W | 44.069467N / 91.702879W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| REIL | No | No |