Newport Municipal Airport (ONP)
Newport Municipal Airport (ONP)
ONP
Newport Municipal Airport (ONP)
Newport, OR
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ONP |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
124-03-28.5000W/44-34-49.3000N -124.057917/44.580361 (Estimated) |
| Elevation | 160 ft / 48.77 m (Surveyed) |
| Land | 700 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles S of Newport, OR |
| Location | Lincoln County, OR |
| Magnetic Variation | 19E (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Seattle |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZSE - Seattle |
| Tie-in FSS | MMV - Mc Minnville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ONP (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | IV A U 11/1975 |
| Federal Agreements | NGRY3 |
Runway 02/20
| Dimensions | 3001 x 75 ft (915 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 37° | 127° |
| Physical elevation | 130.00 ft | 160.00 ft |
| Coordinates | 44.578737N / 124.059646W | 44.585281N / 124.052663W |
| Gradient | 1.00 | 1.00 |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
Runway 16/34
| Dimensions | 5398 x 150 ft (1645 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 151.00 ft | 159.00 ft |
| Coordinates | 44.586844N / 124.059371W | 44.572054N / 124.058404W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on right | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No | Yes |