Currituck County Regional Airport (ONX)
Currituck County Regional Airport (ONX)
ONX
Currituck County Regional Airport (ONX)
Currituck, NC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ONX |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
076-00-55.6000W/36-23-59.8000N -76.015444/36.399944 (Estimated) |
| Elevation | 17 ft / 5.18 m (Surveyed) |
| Land | 250 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles S of Currituck, NC |
| Location | Currituck County, NC |
| Magnetic Variation | 10W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Washington |
| Region | ASO - Southern |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ONX (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 05/23
| Dimensions | 5500 x 150 ft (1676 x 46 m) |
| Surface | ASPH-CONC-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 35° | 127° |
| Physical elevation | 13.00 ft | 14.00 ft |
| Coordinates | 36.393755N / 76.020793W | 36.406133N / 76.010071W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |