Olney Municipal Airport (ONY)
Olney Municipal Airport (ONY)
ONY
Olney Municipal Airport (ONY)
Olney, TX
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ONY |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
098-49-09.0000W/33-21-03.2000N -98.819167/33.350889 (Estimated) |
| Elevation | 1275 ft / 388.62 m (Surveyed) |
| Land | 580 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SW of Olney, TX |
| Location | Young County, TX |
| Magnetic Variation | 05E (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Dallas-ft Worth |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZFW - Fort Worth |
| Tie-in FSS | FTW - Fort Worth |
| FSS on Airport | No |
| FSS Phone | 817-541-3474 |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | FTW (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NPR3 |
Runway 04/22
| Dimensions | 5100 x 75 ft (1554 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Rubberized Friction Seal Coat |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 45° | 127° |
| Physical elevation | 1264.00 ft | 1269.00 ft |
| Coordinates | 33.348279N / 98.824529W | 33.358137N / 98.812658W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
Runway 13/31
| Dimensions | 5099 x 150 ft (1554 x 46 m) |
| Surface | ASPH-P |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1271.00 ft | 1242.00 ft |
| Coordinates | 33.353525N / 98.824497W | 33.343565N / 98.812756W |
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 17/35
| Dimensions | 5101 x 75 ft (1555 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Rubberized Friction Seal Coat |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 0° |
| Physical elevation | 1275.00 ft | 1261.00 ft |
| Coordinates | 33.357896N / 98.820232W | 33.343878N / 98.820319W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-box on left | 2-box on right |