Grosse Ile Municipal Airport (ONZ)
Grosse Ile Municipal Airport (ONZ)
ONZ
Grosse Ile Municipal Airport (ONZ)
Detroit/grosse Ile, MI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ONZ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-09-41.2870W/42-05-56.6830N -83.161469/42.099079 (Estimated) |
| Elevation | 591 ft / 180.14 m (Surveyed) |
| Land | 607 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles S of Detroit/grosse Ile, MI |
| Location | Wayne County, MI |
| Magnetic Variation | 07W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ONZ (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 04/22
| Dimensions | 4846 x 100 ft (1477 x 30 m) |
| Surface | CONC-F |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 30° | 127° |
| Physical elevation | 577.00 ft | 589.00 ft |
| Coordinates | 42.093354N / 83.162370W | 42.104829N / 83.153350W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 17/35
| Dimensions | 4424 x 75 ft (1348 x 23 m) |
| Surface | CONC-F |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 581.00 ft | 578.00 ft |
| Coordinates | 42.104972N / 83.167268W | 42.093154N / 83.163538W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |