Oskaloosa Municipal Airport (OOA)
Oskaloosa Municipal Airport (OOA)
OOA
Oskaloosa Municipal Airport (OOA)
Oskaloosa, IA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | OOA |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
092-29-37.8000W/41-13-34.0000N -92.493833/41.226111 (Estimated) |
| Elevation | 841 ft / 256.34 m (Surveyed) |
| Land | 620 acres |
| From nearest city | 9 nautical miles SE of Oskaloosa, IA |
| Location | Mahaska County, IA |
| Magnetic Variation | 01E (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | FOD - Fort Dodge |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | OOA (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 04/22
| Dimensions | 1926 x 75 ft (587 x 23 m) |
| Surface | CONC-F |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 45° | 127° |
| Physical elevation | 838.00 ft | 840.00 ft |
| Coordinates | 41.226867N / 92.496319W | 41.230632N / 92.491407W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
Runway 13/31
| Dimensions | 4012 x 75 ft (1223 x 23 m) |
| Surface | CONC-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 837.00 ft | 836.00 ft |
| Coordinates | 41.228720N / 92.499006W | 41.220994N / 92.488614W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |