St Landry Parish-ahart Field Airport (OPL)
St Landry Parish-ahart Field Airport (OPL)
OPL
St Landry Parish-ahart Field Airport (OPL)
Opelousas, LA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | OPL |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
092-05-57.8000W/30-33-30.2000N -92.099389/30.558389 (Estimated) |
| Elevation | 75 ft / 22.86 m (Surveyed) |
| Land | 537 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NW of Opelousas, LA |
| Location | St Landry Parish, LA |
| Magnetic Variation | 01E (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Houston |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZHU - Houston |
| Tie-in FSS | DRI - De Ridder |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | OPL (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 06/24
| Dimensions | 4051 x 100 ft (1235 x 30 m) |
| Surface | CONC-F |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 60° | 127° |
| Physical elevation | 70.00 ft | 75.00 ft |
| Coordinates | 30.553069N / 92.105664W | 30.558611N / 92.094500W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
Runway 18/36
| Dimensions | 5999 x 100 ft (1828 x 30 m) |
| Surface | CONC-F |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 0° |
| Physical elevation | 71.00 ft | 71.00 ft |
| Coordinates | 30.568376N / 92.098871W | 30.551882N / 92.098926W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |