Quonset State Airport (OQU)
Quonset State Airport (OQU)
OQU
Quonset State Airport (OQU)
North Kingstown, RI
Latest photos of Quonset State Airport (OQU)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | OQU |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
071-24-43.7000W/41-35-49.7000N -71.412139/41.597139 (Estimated) |
| Elevation | 18 ft / 5.49 m (Surveyed) |
| Land | 754 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of North Kingstown, RI |
| Location | Washington County, RI |
| Magnetic Variation | 15W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | ANE - New England |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BDR - Bridgeport |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | OQU (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 05/23
| Dimensions | 4000 x 75 ft (1219 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 34° | 127° |
| Physical elevation | 11.00 ft | 9.00 ft |
| Coordinates | 41.588594N / 71.413186W | 41.597644N / 71.404909W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on right |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 16/34
| Dimensions | 7504 x 150 ft (2287 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 18.00 ft | 10.00 ft |
| Coordinates | 41.607726N / 71.421670W | 41.590856N / 71.405936W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR |